Dom i dwoje ludzi w oknie

Ogrzewanie elektryczne czy gazowe? Co się bardziej opłaca planując instalację ogrzewania w domu?

Dobór elementów konstrukcyjnych i izolacji budynków jest procesem, w którym często priorytetowo traktuje się to, czy ciepło nie będzie „uciekało” z wnętrza budynku. Jeśli zadbamy o te kwestie, możemy spodziewać się, że oszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Aby podjąć racjonalne decyzje w tym zakresie, należy dość szczegółowo przeanalizować również rodzaje ogrzewania. U wielu osób pojawia się bowiem rozterka i problem z wyborem między ogrzewaniem elektrycznym a gazowym. Dziś sprawdzamy, która opcja jest bardziej opłacalna.

 

Podstawowe informacje o ogrzewaniu elektrycznym

Przeważnie spotkamy się z opinią, że ogrzewanie elektryczne to droga opcja. Ta informacja jest tak popularna, że osoby, szukające lokum do wynajęcia dość często szerokim łukiem omijają mieszkania ogrzewane w ten sposób. Czy słusznie?
To zależy. Jeśli dysponujemy ogrzewaniem z pompą ciepła, możemy liczyć na niższe rachunki. Takie urządzenia gruntowe charakteryzują się wysoką sprawnością. W efekcie możemy spodziewać się, że tego typu instalacja wykorzysta energię w efektywny sposób.

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mówiąc o ogrzewaniu elektrycznym, przeważnie mowa o nieco innym rozwiązaniu, a mianowicie o ogrzewaniu elektrycznym piecem. Tutaj zdecydowanie musimy nastawić się na wysokie koszty. Wiele osób w takiej sytuacji stara się ograniczyć rachunki, przechodząc na system dwutaryfowy. Nadal jednak dla wielu taki wariant nie będzie atrakcyjny cenowo.

Czy to znaczy, że ogrzewanie elektryczne ma same wady? Oczywiście nie. Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć fakt, że oszczędności odnotujemy na etapie inwestycji. Nie musimy w tym przypadku martwić się m.in. o budowę układów odprowadzania ciepła czy szukać miejsca pod kotłownię.

 

Dom i dwoje ludzi w oknie

 

Wady i zalety ogrzewania gazowego

Ogrzewanie domu gazem ziemnym wybierane jest m.in. ze względu na wygodę. Za taki wariant ogrzewania zapłacimy mniej więcej tyle, ile za ogrzewanie węglem, ale zdecydowanie kosztować będzie nas to mniej pracy i czasu. Oprócz dość przystępnej ceny i wygody, trzeba wspomnieć również o tym, że na efektywność procesu dodatkowo mogą wpłynąć nowoczesne gazowe kotły. Ta metoda pozwala:

  • odzyskać energię ze skroplonej pary wodnej;
  • osiągnąć sprawność sięgającą aż 111%.

 

Jeśli chodzi o wady, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach trzeba będzie ponieść koszty podłączenia do gazociągu. Jeśli zdecydujemy się na gazowy kocioł kondensacyjny również czeka nas większy wydatek, na który składają się koszty podłączenia i zakupu urządzenia.

Decydując się na konkretny sposób ogrzewania domu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko konkretne wady i zalety samego paliwa, ale również charakter jego dystrybucji. Trudno w tym przypadku o uniwersalne rozwiązanie, które zawsze sprawdza się lepiej i zawsze jest tańsze. Wiele zależy bowiem od tego, jaką infrastrukturą dysponujemy i jaki budżet jesteśmy w stanie wyłożyć na wstępie.

Tekst sponsorowany: http://www.sierajewski.pl/

30