Śruta słonecznikowa nie kosztuje wiele, a podawanie jej zwierzętom przynosi wiele korzyści. Jakich? Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej o tym rozwiązaniu, świadomie skomponujesz paszę oraz bezbłędnie poznasz wartego zaudania producenta.
Dlaczego warto wybierać odpowiednie pożywienie?
Wartościowa pasza dla zwierząt to czynnik, który ma ogromny wpływ na zdrowie hodowli. Dzięki niej można uniknąć niektórych chorób a także zatroszczyć się o ogólne samopoczucie zwierzaków. Wybierając rozwiązanie zawsze powinniśmy dokładnie zapoznawać się z wartościami odżywczymi paszy, sprawdzać jej przeznaczenie i upewniać się co do dawkowania. Nawet najlepszy bowiem produkt, podawanym w nieodpowiednich ilościach może okazać się szkodliwy. Jednym z wariantów, po które nierzadko sięgają hodowcy jest śruta słonecznikowa.
Co musisz wiedzieć na temat śruty słonecznikowej?
Komponenty paszy powinny stanowić źródło cennych związków – w końcu chcemy, żeby nasze zwierze rozwijało się prawidłowo. Śrutę słonecznikową uznaje się za źródło:
- aminokwasów
- białka roślinnego
- włókna.
Z tego powodu taką paszę wybierają hodowcy, którym zależy na tym, by poprawić rozród zwierząt, pozytywnie wpłynąć na jakość mleka.
W śrucie słonecznikowej występuje dużo metioniny i niewiele lizyny. Musimy pamiętać, że skład zależy od tego, jakim stopniem obłuszczenia charakteryzują się nasiona. Sprawdzony producent jasno i przejrzyście informuje, na jaki skład możemy liczyć. Na tej podstawie możemy celnie określić dawkę, jaką należy podać zwierzęciu. Przykład? Jeśli nasiona są nieobłuszczone musimy zdawać sobie sprawę, że taka pasza ma niższą wartość energetyczną. Warto więc nie przesadzać z nią, gdy karmimy krowy w okresie laktacji.
Jakie zwierzęta można karmić śrutą słonecznikową
Nie każda pasza przeznaczona jest dla każdego gatunku zwierząt. Wyróżnić można natomiast opcje, które charakteryzują się dość dużą uniwersalnością. Czy do dotyczy także śruty słonecznikowej? Jak najbardziej. Z powodzeniem możemy ją stosować jako karmę dla różnych zwierząt gospodarczych. W dodatku zwierzaki chętnie po nią sięgają, bo ma ona dla nich smakowity smak i zapach. Jak w większości przypadku, tak i tutaj możemy wyróżnić pewne wyjątki. Do grupy, której nie należy podawać śruty słonecznikowej, zaliczymy prosięta. Jeśli już, to podawajmy ją w bardzo ograniczonych ilościach. Specjaliści mówią tutaj o zawartości śruty w mieszance oscylującej między wartościami 3-5 procent.
Gdzie kupić dobrą śrutę słonecznikową
Dla dobra własnej hodowli wybierajmy opcje wolne od GMO. Fachowcy oferują różnorodne opakowania, możemy więc swobodnie wybrać, czy kupujemy śrutę luzem czy w większych bądź mniejszych paczkach. W sprawdzonych miejscach możemy liczyć też na wyczerpujące doradztwo oraz na rzetelne informacje o każdej z dostępnych pasz. Po fachowe rozwiązania warto zwrócić się do agrovet.com.pl.