Piękno starych podłóg jest częstokroć niepowtarzalne, toteż warto nadać im znowu dawny, atrakcyjny wygląd i przywrócić młodość. Odnowione drewniane podłogi podkreślą styl każdego wnętrza, niezależnie od typu aranżacji. Co należy wiedzieć o renowacji starych podłóg?
Na czym polega proces cyklinowania podłogi?
Renowacja starej podłogi przebiega etapowo. W pierwszej kolejności podłoga musi zostać poddana procesowi cyklinowania. Cyklinowanie podłogi to zabieg polegający na zdzieraniu wierzchniej powierzchni drewnianego podłoża za pomocą maszyn szlifujących w celu odkrycia świeżej i niezniszczonej warstwy drewna. Kolejnym etapem odnowy drewnianych podłóg jest polerowanie. Przeprowadza się go maszyną wyposażoną w specjalne siatki ścierne, których zadaniem jest idealne wygładzenie drewnianej powierzchni. Dopiero tak przygotowane podłoże może zostać poddane odpowiedniemu zaimpregnowaniu, czyli lakierowaniu lub olejowaniu.
Cyklinowanie oraz pozostałe zabiegi renowacyjne można przeprowadzać zarówno na parkiecie, jak i na podłodze ułożonej z litych desek, czy z desek malowanych farbą olejną, oraz wykonanych z mozaiki parkietowej. Proces renowacji wykonany najlepiej przez profesjonalne firmy jak np. ParkieciarzTargowek.pl, przywróci zniszczonej podłodze dawny blask i piękno.
Czy zawsze warto cyklinować starą podłogę?
Cyklinowanie drewnianej podłogi jest na pewno szybszym i bardziej opłacalnym procesem uzyskania pięknej i atrakcyjnej powierzchni, niż wymiana jej na nową. Z reguły dawne podłogi mają swój niebanalny, stylowy urok, którego często brak tym współczesnym. Jednakże, aby cyklinowanie starej podłogi miało sens, muszą zostać spełnione pewne warunki.
Przede wszystkim istotnym czynnikiem będzie tu grubość podłoża poddawanego cyklinowaniu. Po wykonanym zabiegu szlifowania deska powinna zachować minimalną grubość 0,5 cm, inaczej może łatwo ulec uszkodzeniu. Niemniej ważnym jest poziom zniszczenia drewnianych podłóg. Problemem może być ich bardzo głębokie uszkodzenie lub wypaczenie drewna, np. na skutek ich wcześniejszego zalania. W takich przypadkach klinowanie okaże się bezcelowe. Ale jeżeli podłoga znajduje się w dobrym stanie, posiada oryginalny układ słojów lub tworzy ciekawy wzór, na pewno warto poddać ją cyklinowaniu. Zabieg ten pozwoli w prosty i efektywny sposób wydobyć na nowo kolor i piękno naturalnego drewna odnowionej podłogi i cieszyć się nią przez długie lata.