Warsztat blacharsko-lakierniczy – o czym pamiętać przy oddaniu auta?

Warsztat blacharsko-lakierniczy – o czym pamiętać przy oddaniu auta?

Naprawy blacharskie to nie tylko kosmetyczne, drobne poprawki jak wyciąganie niewielkich wgnieceń, ale również naprawa elementów nadwozia po stłuczkach i wypadkach. Ponadto naprawy lakiernicze obejmują również kształtowanie elementów nadwozia. Z reguły naprawy blacharskie nieodzownie łączą się z lakierowaniem elementów.

Na czym polegają prace blacharskie?

Możliwości napraw, do jakich zalicza się blacharstwo samochodowe, różnią się w zależności od materiału, z jakiego został wykonany uszkodzony element. Obecnie moduły karoserii, takie jak błotnik, drzwi, klapy bagażnika, czy maski wykonywane są z różnych rodzajów blach stalowych i stopów aluminium.

Każdy z tych materiałów ma pewną wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, jednak stopy aluminium mają niższą sprężystość. Dzięki tym właściwościom uszkodzone elementy karoserii mogą być prostowane, klepane i wyrównywane, a jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, muszą być wymienione na nowe/używane. Elementy zamienne nie muszą być w kolorze pojazdu, ponieważ mogą zostać polakierowane.

Na czym polegają prace lakiernicze?

Pierwszym etapem napraw obejmujących lakiernictwo samochodowe jest przygotowanie powierzchni, czyli wyrównanie nierówności pokrywy lakierniczej i zabezpieczenie antykorozyjne. Po tym etapie rozpoczyna się lakierowanie nawierzchniowe, którego celem jest przywrócenie elementom karoserii, ich pierwotnego wyglądu. Naprawy lakiernicze wykonywane są po zakończeniu napraw blacharskich.

Jak wybrać warsztat blacharsko-lakierniczy?

  • sprawdź opinie o danym miejscu, skup się zwłaszcza, na opiniach pisanych, a nie tylko liczbowych,
  • porozmawiaj z fachowcami z konkretnego warsztatu, opisz dokładnie swoje oczekiwania i poproś o ocenę stanu pojazdu oraz elementów, które powinny zostać poddane naprawie,
  • poproś o wycenę naprawy, z informacją o stosowanych produktach, pamiętaj, że taniej nie zawsze znaczy lepiej, warto więc wybrać droższy kosztorys, ale wykonany na wyższej jakości produktach,
  • poproś o określenie konkretnego czasu naprawy, zapytaj o możliwość dostarczenia Ci samochodu zastępczego na czas naprawy.

O czym należy pamiętać, oddając auto do warsztatu zajmującego się naprawami w zakresie blacharstwo lakiernictwo?

  • wybierz warsztat zgodnie z opisanymi powyżej kryteriami,
  • dokładnie określ oczekiwania i zakres prac,
  • opróżnij auto ze wszystkich zbędnych przedmiotów.

Źródło: https://warsztat-swinoujscie.pl/

44

No Responses

Write a response