Żłobek lub przedszkole – prywatne czy publiczne? Jaka może być różnica między nimi

Żłobek lub przedszkole – prywatne czy publiczne? Jaka może być różnica między nimi

Większość rodziców stara się rozważyć wszystkie za i przeciw zanim wybierze miejsce, do którego regularnie będzie uczęszczać ich pociecha. Jedna z takich decyzji dotyczy wyboru przedszkola i żłobka. Jakie najwyraźniejsze różnice można zauważyć między prywatną a publiczną placówką?

Kwestie formalne, czyli wiek i godziny pracy

Prywatne przedszkola to miejsca niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Przeważnie ich prowadzeniem zajmują się firmy lub różnego rodzaju instytucje. Jeśli chodzi o placówki publiczne, to widełki wiekowe są sztywniejsze niż w przypadku prywatnych i publicznych szkół i żłobków. Pamiętajmy jednak, że nie jest to zasadą. Przeważnie, jeśli zależy nam na posłaniu dziecka do placówki nieco wcześniej, łatwiej będzie na to załatwić w placówce prywatnej. Takie miejsca są też nieco bardziej elastyczne, jeśli chodzi o godziny otwarcia. To może być czynnik decydującym, jeśli pracujemy w nieco mniej standardowych godzinach lub musimy spędzić dłuższy czas na dojazdach z pracy do przedszkola/żłobka.

Oferta edukacyjna

Tutaj prywatne przedszkola i żłobki często prezentują się atrakcyjnie i zdecydowanie wyróżniają się na tle opcji publicznych. Takim przykładem jest językowe przedszkole Einsteinek, które dzieciom oferuje zróżnicowane zajęcia, obejmujące również naukę języka obcego. Do zalet prywatnych przedszkoli i żłobków zaliczyć można również:

  • Mniejsze grupy

W efekcie osoba opiekująca jest w stanie poświęcić więcej czasu każdemu dziecku.

  • Przeważnie lepsze wyposażenie

Wynika to z faktu, że możliwości budżetowe państwowych placówek niestety często są dość ograniczone, co widać m.in. w infrastrukturze przedszkola.

Przedszkole prywatne i żłobek to dodatkowy koszt, ale rodzice często decydują się go ponieść. Zachęcają ich korzystniejsze warunki lokalowe, bardziej zróżnicowany program, nastawiony na rozwijanie kreatywności i ogólnie większa elastyczność placówki.

Źródło: https://einsteinek.pl/

36

No Responses

Write a response