Czym się różni styropian eps od xps

Czym się różni styropian eps od xps

Poszukiwanie idealnego styropianu wcale nie jest takie proste, zwłaszcza że w tym celu trzeba zapoznać się z podstawowymi rodzajami produktów. To, co najszybciej przykuje naszą uwagę to podział takich rozwiązań na warianty XPS i EPS. Czym charakteryzuje się każda z takich opcji? Przyjrzymy się temu bliżej.

Styropian EPS – najważniejsze dane o produkcie

Do określania takiego rozwiązania stosuje się również nazwę polistyren ekspandowany. Styropian EPS znajdziemy w wersji białej i szarej. Z powodzeniem używany jest tworzenia izolacji termicznej budynków. Jeśli chodzi jednak o współczynnik przenikania ciepła, to zazwyczaj ten parametr przedstawia się gorzej niż to, co proponuje na tym polu styropian ekstrudowany XPS. Takie wyrób powstaje na skutek spienienia polistyrenu.

Styropian EPS składa się więc z małych kulek, które następnie ubija się w specjalnej prasie, by na końcu przyciąć powstały materiał w taki sposób, aby powstały płyty o właściwych wymiarach. W efekcie mamy do czynienia tutaj z mocno porowatą strukturą, bo w procesie produkcji styropianu we wnętrzu powstały pustki powietrzne.

Styropian XPS – co musisz o nim wiedzieć?

Styropian XPS ma zupełnie inną strukturę niż wcześnie opisywany wariant, co bezpośrednio wynika z procesu produkcji. Tworzy się tutaj masę, na którą składa się:

  • stopiony polistyren
  • odpowiednie dodatki

Umieszcza się je w formach o docelowych wymiarach. W efekcie powstaje gładka płyta, pozbawiona pustek powietrznych. To dzięki temu styrodur XPS nie nasiąka wodą.

Styropian XPS i EPS – co wybrać?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że na rynku wśród obu typów znajdziemy opcje o atrakcyjnych parametrach. Niektóre testy podkreślają, że pod względem termoizolacyjności, oba materiały wypadają podobnie. Ten parametr przedstawia się jednak odrobinę lepiej w przypadku styroduru XPS. Parametry dotyczące izolacji akustycznej również są zbliżone. To co najbardziej różni rozwiązania to poziom nasiąkania wodą.

Nienasiąkliwy styropian XPS

Na tym polu styrodur zdecydowanie wygrywa, dlatego warto sięgnąć np. do izolacji fundamentów i piwnic, czyli wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się wilgoci. Aby przekonać się, na czym polega różnica między takimi produktami, wystarczy wstrzyknąć płyn w oba bloki. W przypadku EPS zauważymy, że styropian szybko wchłoną wodę. Rzecz ma się zupełnie inaczej, gdy do eksperymentu użyjemy styroduru można zaobserwować, że woda cofa się w miejscu nakłucia.

33

No Responses

Write a response