Magnolia – wiosenna królowa ogrodu

Magnolia – wiosenna królowa ogrodu

Magnolia często spotykana jest w przydomowych ogrodach. Wyjątkowo ozdobna, obsypana licznymi kwiatami o różnorodnym zabarwieniu, dodaje charakteru miejscu, w którym rośnie. Ta prastara roślina przetrwała na ziemi od czasu ery dinozaurów. Jej wygląd od tamtego czasu nie zmienił się i możemy podziwiać ją w niezmienionej formie.

Magnolia, królowa wiosny

Zaliczana do prastarej grupy roślin magnolia jest jedną z najstarszych na ziemi. Piękne kwiaty przypominające tulipany w odcieniach różu i bieli to znak rozpoznawczy magnolii. Pąki różnią się od siebie kolorem, można spotkać kremowe i żółte, oraz wielkością. W zależności od odmiany kwitnie od marca do czerwca. Niektóre rośliny zakwitają ponownie na przełomie lata i jesieni.

Magnolia – uprawa i wymagania glebowe

Magnolie dzielone są na dwie grupy. Te niższe dorastają do ok. 5 metrów. Z uwagi na swoje rozmiary są najczęściej wybierane do przydomowych ogrodów. Wyższe osiągają wzrost nawet do 15 metrów. Z uwagi na gabaryty sadzone są zazwyczaj w parkach i dużych ogrodach. Karłowate odmiany magnolii mogą być uprawiane w donicach na tarasach.

W Polsce z uwagi na klimat sadzone są tylko gatunki odporne na mróz. Rośliny lubią ciepłe, jasne i osłonięte od wiatru stanowiska. Posadzone w półcieniu nie kwitną tak obficie, jak na słońcu. Magnolie preferują żyzną, lekko kwaśną przepuszczalną ziemię. Z uwagi na delikatny system korzeniowy nie powinny być przesadzane. W miesiącach letnich należy je regularnie nawadniać. Przesuszone zmarnieją i nie będą zawiązywały pąków. W okresie wiosenno-letnim warto zasilać je nawozami.

Zimowanie i cięcie

Magnolie są delikatne i ciepłolubne. Posiadają wrażliwy system korzeniowy, który należy zabezpieczać przed zimą kopcem z kory lub liści. Młode rośliny dodatkowo zabezpiecza się, okrywając je agrowłókniną lub chochołem ze słomy. Starsze okazy z wiekiem nabywają odporności na mróz, jednak zawsze warto chronić system korzeniowy przez przemarzaniem.

Rośliny nie wymagają formowania. Jednak po zimie warto powycinać przemarznięte gałęzie. Taki zabieg odświeży roślinę. Dobrze rozwijające się rośliny po ok. 3 latach same formują właściwą koronę, dlatego nie należy ingerować w ich rozwój. Drobne korekty, wycinanie suchych części, w zupełności wystarczą.

Magnolia to zjawiskowa roślina. Nie bez powodu określana jest królową ogrodów. Wyjątkowo reprezentacyjna wzbudza zachwyt feerią barw, zapachów i różnorodnością kształtów. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, a odwdzięczy się pięknymi kwiatami i zapachem.

31

No Responses

Write a response