Instalacja gazowa w domu – o czym warto pamiętać?

Instalacja gazowa w domu – o czym warto pamiętać?

W czasie, gdy odchodzimy od węgla zainteresowanie instalacjami gazowymi jest coraz większe. W związku z tym należy postawić sobie pytanie o to jak powinna przebiegać budowa instalacji gazowej, jakie wybrać rozwiązania, by instalacja gazowa spełniała swoje zadania i była bezpieczna.

Dwa rodzaje instalacji dla domu

Chcąc zdecydować się na instalację gazową w domu należy wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji. Jeśli chodzi o domowe instalacje istnieją dwie formy, w których może być dostarczany gaz do instalacji:

  • gaz LPG w formie płynnej do zbiorników obok domu,
  • gaz ziemny przy możliwym do wykonania przyłączu gazowym.

Jeśli przy budynku przebiega sieć gazowa i możliwe jest przyłącze gazowe to skorzystanie z instalacji z gazem ziemnym będzie optymalnym rozwiązaniem.

Wykonanie instalacji gazowej w domu jednorodzinnym

W momencie, gdy planowana będzie instalacja gazowa w domu trzeba pamiętać, że na jej wykonanie potrzebne jest pozwolenie na budowę. To zaś uzależnione jest od przedstawionego projektu i tak na uwadze należy mieć następujące kwestie, które odnoszą się do samego projektu:

  • musi być wykonany przez osobę z uprawnieniami,
  • uwzględniać warunki techniczne budynku,
  • przedstawiona umowa z dostawą o przyłączenie do sieci gazowej,
  • dołączenie opinii kominiarskiej.

Jeśli konieczna będzie przebudowa sieci gazowej w celu wykonania przyłącza konieczne jest odpowiednie przygotowanie tego etapu, by został wykonany nim wykonywane będzie przyłącznie do sieci gazowej.

Elementy instalacji gazowej w domu

W przypadku instalacji gazowej w domu jednorodzinnymi będzie ona składać się z przyłącza prowadzonego od gazociągu, głównego kurka i dopływu rozdzielacza. Konieczne jest przygotowanie szafki gazowej z gazomierzem, pion także przewody, które zostaną skierowane do urządzeń w budynku, które korzystać będą z gazu. Istotne jest poprowadzenie rur z gazem w odpowiedniej odległości od instalacji elektrycznej. Instalacja w domu wykonywana jest z rur stalowych czarnych łączonych spawaniem albo miedzianych łączonych lutowaniem. Miedziane stosuje się w budynku, stalowe poza budynkiem.

Źródło: http://www.sierajewski.pl/

46

No Responses

Write a response