Polski design lata 50, 60 – czym się wyróżnia?

Polski design lata 50, 60 – czym się wyróżnia?

Każda epoka ma swój styl, który ją charakteryzuje. Co prawda nie każdy z nas umie dopasować poszczególny wystrój do określonej epoki, natomiast mamy pewne pojęcie na ten temat. Wystarczy tylko zerknąć na stare budynki jak kościoły czy też zwykłe kamienice, aby mieć pewność, że są to czasy średniowieczne, barokowe czy renesansowe. Lata 50-te i 60-te XX wieku również miały swój styl i postanowiliśmy sprawdzić, czym się charakteryzował.

Szalone formy w szalonych czasach

Aby dokładnie zrozumieć polski styl tamtych lat, należy umocować te lata w określonej rzeczywistości. Mamy PRL, czyli tak naprawdę okres komuny, gdzie wszelkie zachodnie inspiracje modowe były postrzegane jako wpływy imperializmu zachodniego. Oczywiście, wśród ludzi była tęsknota za wzorcami zachodnimi, natomiast polski design lata 50 60 wyglądał zupełnie inaczej. Rynek wtedy był pełen takich produktów jak:

  • elektronika,
  • fotele,
  • stoły,
  • kanapy.

Nie zmienia jednak to faktu, że były to czasy, które architekci wspominają z rozrzewnieniem. Wystarczy tylko zerknąć na przykładowe fotele z tego okresu. Ich wygląd był zgoła odmienny od tego, co pamiętali nasi przodkowie z dawnych lat i nawet dziś wyglądają dość powiedzielibyśmy, futurystycznie.

Odpowiedzią na wpływy zachodnie był design lata 50 60 na polskie warunki. Było to coś nowego, lekkiego, wyjątkowe kształty sprawiały, że był to pewien kontrast z tym co mieliśmy do czynienia na co dzień, czyli pewna szarość, nijakość życia codziennego. Na ulicach zaczęły się pojawiać neony, Syreny Sport, które nawet na tle dzisiejszych pojazdów miały przepiękne kształty czy gramofon Bambino.

Polski design lat 50-tych i 60-tych to niesamowite wspomnienia

Zawsze jest tak, że jesteśmy przyzwyczajeni do tego, co mieliśmy pod ręką w tamtych czasach. Jeżeli wśród naszych czytelników są osoby pamiętające ten czas, to wiedzą, że właśnie wtedy pojawiały się ich pierwsze sympatie do określonych przedmiotów. Trzeba powiedzieć, że każde pokolenie ma takie kultowe przedmioty, do których jest bardzo przywiązane. Przykładem takiego produktu jest fotel 366 Józefa Chierowskiego, który jest bardzo minimalistyczny, ale i zarazem awangardowy.

Warto wrócić do tego czasu, bo choć minęło wiele lat, to można znaleźć sporo produktów z tamtych lat. Sprzedaż i skup antyków to miejsce, w którym można zarówno sprzedać niepotrzebne starocie, ale również powrócić do tamtych czasów i zakupić coś, co będzie mogło nam na co dzień przypominać, że żyliśmy właśnie w latach 50-tych i 60-tych i awangarda PRL-owska nie była nam niczym obcym. Polski design przeżywał swój renesans i jak najbardziej warto mieć coś z tych dekad, nawet po to, by pokazywać takie rzeczy kolejnym pokoleniom.

Źródło: https://galeriarafal.com/

39

No Responses

Write a response