periodontologia

Co to jest periodontologia?

Zauważasz krwawienie, swędzenie i obrzmienie dziąseł? W takiej sytuacji warto umówić się na wizytę w gabinecie periodontologa. Dziś sprawdzamy, w czym specjalizuje się ten ekspert oraz jakie leczenie proponuje.

Co to jest periodontologia?

Stomatolodzy, specjalizujący się w periodontologii zajmują się chorobami przyzębia, a dokładnie ich:

  1. profilaktyką;
  2. diagnozowaniem;
  3. leczeniem.

O chorobach przyzębia możemy mówić wtedy, gdy w obrębie więzadeł, kości i dziąsła pojawia się infekcja bakteryjna. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten problem dotyczy właśnie ich. Istnieje jednak szereg objawów, które powinny wzbudzić naszą czujność i skłonić do wizyty u periodontologa. Konsultację warto zaplanować np. wtedy, gdy zauważyliśmy opuchnięcie dziąseł lub odsłonięcie szyjek zębowych. Czasem objawem ostrzegawczym może być nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Leczenie chorób przyzębia – czym dokładnie zajmuje się periodontolog?

Jeśli u pacjenta lub pacjentki nie wykryto niepokojących zmian, specjalista może zalecić po prostu odpowiednią formę profilaktyki, np. skaling czy piaskowanie. U części osób, trafiających na fotel periodontologa sama profilaktyka okazuje się niewystarczająca i trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie paradontozy, czyli bakteryjnego zapalenia tkanek przyzębia. Zwlekanie z wizytą może doprowadzić niestety nawet do utraty zębów.

Leczenie chorób przyzębia w niektórych przypadkach wymaga konsultacji z chirurgiem stomatologicznym. Postępująca choroba może z czasem doprowadzić do sytuacji, w której wyniszczeniu ulegają tkanki przyzębia i konieczna jest odbudowa kości. Periodontolodzy podejmują się także takich działań jak plastyka dziąseł, przeszczep dziąseł oraz kiretaż, polegający na usunięciu zainfekowanej tkanki z kieszonki zębowej.

Wizyta u periodontologa, dzięki zaawansowanym metodom, przeprowadzana jest w taki sposób, żeby pacjent nie odczuwał dolegliwości bólowych. 

29

No Responses

Write a response