Jakie są najczęściej stosowane metody obróbki drewna?

Jakie są najczęściej stosowane metody obróbki drewna?

Drewno niezmiennie stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych surowców w przemyśle, architekturze, rzemiośle artystycznym i innych branżach. Omawiany materiał poddawany jest uprzednio procesom, mającym na celu wydobycie najcenniejszych właściwości. Jakie są najczęściej stosowane metody obróbki drewna?

Obróbka przemysłowa drewna

Przemysłowa obróbka drewna stanowi z całą pewnością jedną najczęściej stosowanych technik. Dokładność wyrobów zawdzięczana jest zautomatyzowaniu większości procesów, co ma również przełożenie na wydajność całej produkcji. Do obróbki przemysłowej zaliczane jest m.in.:

  • frezowanie drewna cnc,
  • wycinanie z drewna,
  • cięcie drewna.

Podstawową czynnością po przygotowaniu elementów o odpowiednich rozmiarach jest tzw. frezowanie drewna. Na tym etapie, na powierzchni materiału tworzone są wszelkie ząbki, rowki i inne detale. Odpowiednie kształty osiągane są dzięki geometrii ostrzy frezu bądź ścieżki, po której się przemieszcza. Na rynku znajduję się coraz więcej firm oferujących usługi przemysłowej obróbki drewna, co przekłada się na coraz niższe ceny obróbki. Jedną z takich firm jest Wytnijwymaluj.pl.

Obróbka ręczna drewna

W niektórych branżach, frezowanie cnc w drewnie nie oddaje dokładności poszczególnych detali tworzonych w materiale. W tym przypadku doskonale sprawdza się tzw. obróbka ręczna, stosowana szczególnie w sztuce użytkowej i rzemiośle artystycznym. Dana metoda wykorzystywana jest najczęściej przy powierzchniach niewielkich bądź odznaczających się niestandardowym kształtem.

Do obróbki ręcznej zaliczane są takie techniki jak:

  • szlifowanie,
  • struganie,
  • heblowanie.

Obróbka chemiczna drewna

Usługa cięcia drewna jest często stosowana po uprzednich technikach chemicznych, mających na celu wyodrębnienie z materiału poszczególnych składników. Powstałe w procesie celuloza, kalafonia, terpentyna bądź węgiel drzewny są następnie poddawane dalszej obróbce.

Obróbka termiczna drewna

Obróbka termiczna w znaczącym stopniu różni się od usługi cięcia drewna bądź innych technik stosowanych w zakładach produkcyjnych, takich jak Wytnij Wymaluj. W tym przypadku, surowiec poddawany jest procesom nagrzewania, suszenia, ponownego nagrzewania, nawilżenia i schłodzenia. Celem danej obróbki jest zwiększenie odporności na wilgoć, powstawanie pleśni i grzyba.

54

No Responses

Write a response