Żarówki LED i ksenony do samochody – różnice, jak działają i które są lepsze

Żarówki LED i ksenony do samochody – różnice, jak działają i które są lepsze

Jeśli decydujemy się na zakup nowego auta, jednym z czynników, który będziemy musieli wziąć pod uwagę podczas wyboru, jest rodzaj oświetlenia. W nowoczesnych samochodach najczęściej spotkamy się z żarówkami ksenonowymi i światłami LED do samochodu. Która opcja będzie lepsza?

Działanie żarówek LED i ksenonowych

W żarówkach LED znajduje się gaz i to stąd pochodzi nazwa tego produktu (jednym ze składników jest właśnie ksenon). Światło powstaje na skutek wytworzenia łuku elektrycznego między elektrodami. Reflektory LED zbudowane są natomiast z:

  • ramy nośnej
  • elektronicznego modułu sterowniczego
  • diod
  • klosza

To, co wyróżnia tę technologię to brak snopu światła. W tym przypadkiem mamy do czynienia ze światłem aktywnym, co oznacza, że reflektor, za pośrednictwem specjalnych czujników, decyduje o stopniu doświetlenia jezdni.

Żarówki samochodowe ksenonowe i żarówki samochodowe LED – czas na decyzję?

Oba rozwiązania zapewniają dużo atrakcyjniejsze parametry niż przestarzałe halogeny. Są więc bardziej wydajne, świetnie oddają kolory i zapewniają atrakcyjne pole widzenia. Na czym więc polega różnica? Żarówki ledowe samochodowe oznaczają znacznie dłuższą żywotność. Ich trwałość może przyprawić o zawroty głowy. Szacuje się, że są w stanie świecić aż ponad 100 tys. godzin. Oprócz tego z ich pomocą uda się nam dowolnie sterować oświetleniem. Z kolei lampy samochodowe ksenonowe zazwyczaj są doceniane za jakość emitowanego światła. Tutaj warto wspomnieć szczególnie o żarówkach o sile 3200 lumenów.

Żarówki samochodowe LED i lampy samochodowe ksenonowe – na co musimy uważać?

Pamiętajmy, że na rynku dostępnych jest wiele tanich zamienników. Takie produkty nie zapewnią nam bezpieczeństwa, szybko będzie trzeba je wymienić, a pieniądze, które wydaliśmy na taką inwestycję, będzie można uznać za wrzucone w błoto. W dobrych sklepach, np. Basic, czekają na nas rozwiązania od sprawdzonych producentów, zapewniające atrakcyjną żywotność i parametry, sprzyjające komfortowej jeździe.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem motoryzacyjnym basic.com.pl

58

No Responses

Write a response